Jak to funguje v Pionýru?
Pionýr je demokratický, dobrovolný, samostatný a nezávislý spolek dětí, mládeže a dospělých, jehož předmětem hlavní činnosti je veřejně prospěšná činnost. A protože i spolky se musí řídit, aby vůbec mohly fungovat, má i Pionýr jakožto zapsaný spolek (to je ta zkratka z. s., kterou vídáváš v názvu našeho spolku) svou organizační strukturu na různých úrovních. Na této stránce bychom tě chtěli provést, jak naše struktura vypadá, kdo stojí za tím, že bude spolek fungovat, a třeba kam do toho zapadáš i ty! Víc ke struktuře Pionýra se dozvíš ze Stanov Pionýra.
Pionýrská skupina
Pionýrská skupina je nejnižší, ale za to z pohledu práce s dětmi nejdůležitější článek Pionýra. Skupiny jsou pobočné spolky hlavního spolku a zajištují přímou práci s dětmi – oddílovou činnost, výpravy, průběžné akce, tábory... Má tedy pod sebou jednotlivé oddíly a družiny. Ale na skupině nejsou jenom kvalifikovaní oddíloví vedoucí a instruktoři, kteří se věnují přímo práci s dětmi. Potkáš tam i podpůrné a administrativní pracovníky, kteří těm předchozím zajišťují zázemí pro činnost.
Rada pionýrské skupiny je nejvyšší orgán na pionýrské skupině. Jejími členy jsou všichni volení a jmenovaní funkcionáři na skupině – tedy například oddíloví vedoucí a instruktoři nebo taky vedoucí a hospodář skupiny. Rada řídí činnost a fungování skupiny – do toho spadá také organizační a finanční záležitosti. Z toho vyplývá povinnost setkávání Rady alespoň jednou do roka – musí schválit účetní závěrku a rozpočet.
Aby se Rada skupiny nemusela scházet každou chvíli – přece jen to může být i několik desítek lidí – může si Rada zvolit Vedení pionýrské skupiny. To je složeno z vedoucího skupiny, hospodáře skupiny a alespoň jednoho dalšího člena vedení, kterého si Rada zvolí – má tedy minimálně 3 členy. Vedení pak může schvalovat akce, registrovat nové členy a vykonávat další nejen adminitrativní povinnosti.
Na skupině musí být také dvě již zmíněné funkce, a to vedoucí a hospodář pionýrské skupiny. Vedoucí skupiny je statutární orgán skupiny – zastupuje skupinu navenek, třeba na úřadech a v bankách. Ale pozor, stále spadá pod Radu skupiny a vykonává její usnesení. Hospodář skupiny vede hospodářskou a účetní agendu – stará se, odkud a kam potečou peníze, opatruje a spravuje majetek skupiny a zpracovává podklady pro běh skupiny v hospodářské oblasti.
Na skupině jsou ale i další, méně známé funkce. Skupina si může zvolit revizora, který dbá a zajišťuje na dodržování platných předpisů nebo ověřuje účetní záznamy. Kromě toho jsou na skupině i delegáti na různé vyšší stupně spolku – do Krajské rady nebo na Výroční zasedání Pionýra.
Krajská organizace Pionýra
Aby se spolu nemusely každou chvíli scházet všechny pionýrské skupiny po celém Česku, figurují v naší struktuře také Krajské organizace Pionýra. Pod některé krajské organizace spadá i více krajů. Krajská organizace pomáhá skupinám v její působnosti s administrativními nebo hospodářskými záležitostmi, vede evidenci svých členů nebo třeba vzdělává své členy.
Podobně jako pionýrská skupina má i krajská organizace svou radu. Krajská rada je tvořena delegáty z jednotlivých skupin a řídí, plánuje a hodnotí činnost krajské organizace. Také musí schvalovat účetní závěrku a rozpočet.
Aby toho na Krajskou radu nebylo moc, volí si svůj Výkonný výbor složený z alespoň tří volených členů. Výkonný výbor má na starosti řízení krajské organizace mezi setkáními Rady, například schvaluje akce krajské organizace a řídí dílčí úseky činnosti.
Mezi členy Výkonného výboru jsou také předseda, hospodář-ekonom a případně místopředseda. Předseda je statutární orgán krajské organizace a může za ni jednat ve všech věcech. Obstarává její chod v běžných záležitostech a řídí činnost kanceláře krajské organizace. Hospodář-ekonom zajišťuje hlavně vedení hospodářského a účetního chodu krajské organizace a spravuje, opatruje a eviduje její majetek.
Oproti skupině musí být na úrovni kraje také kontrolní komise, která má svého předsedu, místopředsedu a členy. Kontrolní komise kontroluje dodržování vnitřních předpisů spolku nebo také provádí kontrolu účetních závěrek jednotlivých skupin.
Pionýr, z. s.
Pionýr, z. s. je náš hlavní spolek a je to taková hlavička nad vším, o čem se na této stránce dozvíš. I Pionýr má svůj nejvyšší orgán, tím je Výroční zasedání Pionýra. Výroční zasedání je svoláváno předsedou nebo místopředsedou alespoň jednou za 5 let a je složeno z delegátů všech pionýrských skupin. Rozhoduje třeba o změnách Stanov a Programu Pionýra nebo hodnotí a plánuje činnost spolku. Dále si také volí předsedu Pionýra, na jeho návrh prvního a druhého místopředsedu, ekonoma Pionýra a další členy Výkonného výboru České rady Pionýra.
Kromě Kontrolní komise Pionýra, jejíž obdobu známe již z krajských organizací, existuje i Rozhodčí komise Pionýra. Tento „pionýrský soud“ rozhoduje o různých odvoláních a žádostech nebo na žádost podává závazný právní výklad například stanov a vnitřních směrnic spolku.
To by byl přehled toho, jak Pionýr funguje a kdo všechno je zapotřebí, aby byl zajištěn jeho chod. Kdyby ti nebylo něco jasné, můžeš se kromě Stanov obrátit třeba na některé funkcionáře, kteří ti určitě velmi rádi poradí, nebo se můžeš obrátit na Fórum mladých pionýrů. A tady se můžeš podívat ještě jednou, jak všechny jednotlivé úrovně do sebe zapadají.
Víc ke struktuře Pionýra se dozvíš ze Stanov Pionýra.